EMG nerwu strzałkowego - Gabinety Krakowskie Tradycja


EMG nerwu strzałkowego

EMG nerwu strzałkowego wykonywane jest najczęściej w przypadku jego uszkodzenia. Badanie to jest często używane przez specjalistów neurologów oraz ortopedów do potwierdzenia diagnozy uszkodzenia nerwu strzałkowego.

Uszkodzenie nerwu strzałkowego

Nerwy obwodowe to bardzo delikatne struktury, które mogą zostać uszkodzone przez ucisk z zewnątrz. Większość nerwów przebiega głęboko ukrytych np. między mięśniami, które stanowią ochronę przed uszkodzeniem. W okolicy głowy kości strzałkowej nerw przebiega powierzchownie i jest podatny na ucisk z zewnątrz. Uszkodzenie nerwu strzałkowego w tym miejscu stanowi najczęstszą mononeuropatię w kończynie dolnej. Do takiego ucisku może dość np. podczas przedłużonego zakładania nogi na nogę, niewłaściwego ułożenia podczas zabiegu operacyjnego lub nieprawidłowo założonego opatrunku gipsowego.

Na uszkodzenie nerwu strzałkowego szczególnie narażone są osoby szczupłe oraz te, które bardzo schudły. Do naciągnięcia tego  nerwu pomiędzy mięśniami podudzia może również dojść podczas długotrwałego kucania („porażenie zbieraczy truskawek”) lub ćwiczeń jogi. Nerw strzałkowy może być też uszkodzony na przedniej powierzchni stopy przez za ciasne buty.

Objawy uszkodzenia nerwu strzałkowego

Opracowanie: Lek. Ewa Maludzińska – specjalista neurolog

Cena usługi: 200 zł


Zaprojektowane przez Gabinety Krakowskie Tradycja 2022