Leczenie migreny toksyną botulinową - Gabinety Krakowskie Tradycja


Leczenie migreny toksyną botulinową

Migrena i inne bóle głowy

Ból głowy to powszechne schorzenie, z którym boryka się wiele osób. Każdy pacjent cierpiący z powodu bólu głowy powinien udać się do lekarza neurologa, w celu przeprowadzenia diagnostyki, postawienia diagnozy i dobrania odpowiedniego leczenia. Niektóre rodzaje bólów głowy wymagają specyficznego leczenia. Takim rodzajem bólu głowy jest np. migrena.

Kiedy zastosować toksynę botulinową w migrenie?

Mało kto wie, że prócz standardowego leczenia farmakologicznego migreny w postaci tabletek doustnych istnieją nowe metody, a jedną z nich jest leczenie toksyną botulinową. Toksyna botulinowa dedykowana jest pacjentom z migreną przewlekłą. Oznacza to, że do leczenia kwalifikują się osoby, u których ból głowy występuje przynajmniej 15 dni w miesiącu przez okres co najmniej 3 miesięcy, z czego silny ból migrenowy pojawia się przez co najmniej 8 dni.

Czy leczenie toksyną botulinową jest skuteczne w migrenie?

Celem zabiegu podawania toksyny botulinowej w migrenie jest zmniejszenie częstości ataków i długości trwania bólu, a nawet jego całkowite ustąpienie. Zabieg pozwala na ograniczenie przyjmowania doraźnych leków przeciwbólowych i tym samym pomaga w leczeniu bólu głowy z odbicia, czyli takiego, który wywoływany jest nadużywaniem leków przeciwbólowych. Iniekcje botoksu uznane są za najskuteczniejszy sposób leczenia migreny przewlekłej.

Jak wygląda leczenie migreny toksyną botulinową?

Terapia polega na wykonaniu serii wstrzyknięć toksyny botulinowej w mięśnie ramion, szyi i głowy. Sesję powtarza się co 12 tygodni. Ból głowy to choroba, którą można i należy leczyć.

Opracowanie: dr n. med. Marta Swarowska-Skuza – specjalista neurolog


Zaprojektowane przez Gabinety Krakowskie Tradycja 2022