Ból głowy to powszechne schorzenie, z którym boryka się wiele osób. Każdy pacjent cierpiący z powodu bólu głowy powinien udać się do lekarza neurologa, w celu przeprowadzenia diagnostyki, postawienia diagnozy i dobrania odpowiedniego leczenia. Niektóre rodzaje bólów głowy wymagają specyficznego leczenia. Takim rodzajem bólu głowy jest np. migrena.
Mało kto wie, że prócz standardowego leczenia farmakologicznego migreny w postaci tabletek doustnych istnieją nowe metody, a jedną z nich jest leczenie toksyną botulinową. Toksyna botulinowa dedykowana jest pacjentom z migreną przewlekłą. Oznacza to, że do leczenia kwalifikują się osoby, u których ból głowy występuje przynajmniej 15 dni w miesiącu przez okres co najmniej 3 miesięcy, z czego silny ból migrenowy pojawia się przez co najmniej 8 dni.
Celem zabiegu podawania toksyny botulinowej w migrenie jest zmniejszenie częstości ataków i długości trwania bólu, a nawet jego całkowite ustąpienie. Zabieg pozwala na ograniczenie przyjmowania doraźnych leków przeciwbólowych i tym samym pomaga w leczeniu bólu głowy z odbicia, czyli takiego, który wywoływany jest nadużywaniem leków przeciwbólowych. Iniekcje botoksu uznane są za najskuteczniejszy sposób leczenia migreny przewlekłej.
Terapia polega na wykonaniu serii wstrzyknięć toksyny botulinowej w mięśnie ramion, szyi i głowy. Sesję powtarza się co 12 tygodni. Ból głowy to choroba, którą można i należy leczyć.
Opracowanie: dr n. med. Marta Swarowska-Skuza – specjalista neurolog