Neurolog dziecięcy to lekarz specjalista, który ukończył kurs specjalizacyjny z neurologii dziecięcej i zdał egzamin specjalizacyjny w tym zakresie. Neurologia dziecięca to tzw. specjalność podstawowa. Oznacza to, że może to być jedyna specjalność posiadana przez lekarza. Niektórzy specjaliści z neurologii dziecięcej posiadają także dodatkowo specjalizację z pediatrii lub z neurologii (dorosłych). Neurolog dziecięcy zajmuje się chorobami układu nerwowego, które występują u dzieci od pierwszych dni życia aż do osiągnięcia dorosłości.
Neurolog dziecięcy zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu nerwowego. Choroby dzieci mogą mieć różne przyczyny (np. choroby wynikające z powikłań ciąży, choroby genetyczne i wiele innych). Do najczęstszych chorób, którymi zajmuje się neurolog dziecięcy należą:
bóle głowy u dzieci,
padaczka,
choroby nerwowo-mięśniowe,
zaburzenia rozwoju
zaburzenia emocjonalne u dzieci,
dziecięce porażenie mózgowe,
zaburzenia mowy,
choroby genetyczne,
autyzm i ADHD.
Istnieje wiele objawów, które mogą wiązać się z chorobami układu nerwowego u dziecka. Wstępne rozpoznanie i skierowanie do neurologa dziecięcego leży w kompetencjach lekarz pierwszego kontaktu oraz pediatry. Do tych lekarzy warto udać się w pierwszej kolejności jeśli wystąpią niepokojące objawy. Wybierając się na konsultację neurologa dziecięcego warto jest posiadać pełną dokumentacje medyczną. Bardzo przydatna jest także opinia pediatry. Objawy, które występują w chorobach układu nerwowego u dzieci to przede wszystkim:
ruchy mimowolne (tiki, drżenie rąk),
napady utrat przytomności,
problemy z pamięcią i koncentracją, kłopoty w nauce,
asymetria ciała,
nieprawidłowe napięcie mięśni, wiotkość albo wzmożone napięcie mięśniowe,
opóźnienie rozwoju mowy i poruszania się,
prężenie i wyginanie ciała podczas leżenia,
brak kontaktu wzrokowego, brak zainteresowania otoczeniem.
Wizyta u neurologa dziecięcego składa się z zebrania wywiadu tj. informacji o aktualnych dolegliwościach i objawach dziecka. Neurolog dziecięcy pyta także o przebieg ciąży i przebyte schorzenia, urazy, wykonane badania i sposób dotychczasowego leczenia. Następnie lekarz wykonuje badanie neurologiczne dziecka. Badanie neurologiczne składa się między innymi z obserwacji zachowania dziecka, oglądania ciała, badania odruchów neurologicznych. Zakres badania może być bardzo różny w zależności od rodzaju schorzenia i wieku dziecka. Warto zabrać ze sobą wszystkie posiadane wyniki badań, opinie lekarskie i karty informacyjne. Wizyta w gabinecie neurologa dziecięcego trwa ok. 30-60 minut.
Opracowanie: Dr n. med. Krzysztof Banaszkiewicz
Cena usługi: 250-370 zł